niedziela, 23 marca 2014

"Obietnica" jako nawoływanie do kontaktu między rodzicami, a dziećmi.

Tytuł: "Obietnica"
Gatunek: dramat psychologiczny
Rok produkcji: 2014
Data premiery: 14.03.2014
Reżyseria: Anna Kazejak
Scenariusz: Anna Kazejak, Magnus von Horn
Scenografia: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska-Strzałkowska
Główne role: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Magdalena Popławska, Dawid Ogrodnik
Zdjęcia: Klaudiusz Dwulit
Muzyka: Kristian Eidnes Andersen
Wytwórnia: Opus Film, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Produkcja: Łukasz Dzięcioł
Dystrybucja: Kino Świat
  Film "Obietnica" to historia o nastolatkach, którzy korzystają z życia na całego. Często sięgają po alkohol, narkotyki i są stałymi bywalcami imprez. Główna bohaterka Lila zrywa ze swoim chłopakiem, oskarżając go o zdradę. W dowód miłości, każde mu złożyć pewną obietnicę, której konsekwencje mogą być szokujące i nieodwracalne. Jeżeli chłopak spełni prośbę swojej dziewczyny, nic już nie powróci do porządku dziennego, a życie stanie się ciągłą walką o samego siebie.

  Lila to dziewczyna o niewątpliwej twarzy aniołka. Jej wygląd odzwierciedla harmonię i niewinność. Nie podąża za głosem rówieśników i jest pewnego rodzaju "odmieńcem". Jej makijaż jest delikatny, ubiór całkiem zwyczajny, a sama Lila nie jest chętna do sięgania po żadne używki. Chodzi na imprezy, jednak nawet podczas nich, trzyma się w oddali od innych. Tworzy dystans między sobą, a ludźmi i może właśnie przez to uważana jest za "dziwaka". Lila jest zamkniętą w sobie dziewczyną, która sama nie wie czego chce. Z minuty na minutę zmienia zdanie i jest kompletnie niestabilna w podjętych przez siebie decyzjach. Mimo anielskiego wyglądu, widać, że wewnątrz siebie cała buzuje. Jest w niej ogrom emocji, których stara się nie uzewnętrzniać. Właściwie obcuje tylko i wyłącznie z samą sobą. Jest samotna, ponieważ nie odczuwa zainteresowania swoją osobą zarówno od strony matki, jak i ojca. Nie może na nikogo liczyć i nie ma zaufania do najbliższych osób. Lila czuje żal do rodziców, że nie interesują się nią. Jej ojciec ma inną rodzinę za granicą, tam też mieszka i jego widzenia z córką są bardzo sporadyczne. Natomiast jej matka skupia się na sobie oraz na swoim kochanku. Lila jest odosobniona i nie umie poradzić sobie z otaczającym ją światem. 

  Janek to chłopak zakochany w Lili. Bardzo słaby emocjonalnie i podatny na wpływ otoczenia. Nie ma własnego zdania i jest w stanie zrobić wszystko, co Lila mu każe. W rezultacie popełnia ogromny błąd za który będzie musiał ponieść straszne konsekwencje. Jego osobowość jest nijaka, ponieważ ślepo podąża za głosem innych. Nie potrafi powiedzieć nie, a jego emocjonalność jest bardzo chwiejna.

  Film "Obietnica" zmusza do refleksji. Zastanawiamy się kim na prawdę jest Lila ? Czy jest osobą ze złym charakterem ? Czy może dziewczyną zagubioną we własnym życiu. Uważam, że postać Lili nie jest negatywna. To dziewczyna bardzo opustoszała. Pragnąca kochać i być kochaną. Marząca o pięknym życiu. Wewnętrznie błagająca o zainteresowanie i troskę. Błędy jakie popełnia są skutkiem braku wzorców osobowych. Każde dziecko obserwując rodziców czerpie z nich przykład. Natomiast Lila nie ma takiej możliwości. Bo jaki wzór daje jej matka skupiona na sobie ? Jaki wzór daje jej ojciec, mieszkający za granicą, którego prawie w ogóle nie widuje ? Lila jest pozostawiona samej sobie i skazana na własne określanie wzorów. Ale czy tak młoda osoba jest w stanie samoistnie nakierować swoje życie na dobry tor ? Jest to ciężkie i niestety Lila nie podołała. Podejmuje wiele pochopnych i błędnych decyzji. Co chwilę zmienia zdanie i sama nie potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie czego na prawdę chce. 
Bardzo wymowna i wzruszająca jest scena, kiedy prosi ojca o zaniesienie ją do swojego pokoju. Chce na nowo poczuć się jak mała dziewczynka. Taka nieskazitelna księżniczka, która żyje w bajce. Nie ma problemów i świat nie jest w stanie jej zranić. Ale ponadto Lila pragnie czułości ojca. Chce, aby ten okazał jej miłość i troskę. Żeby ją wspierał i był obecny w jej życiu. 

  Film porusza poważny problem braku kontaktu między dziećmi, a rodzicami. Na świecie dzieje się wiele tragedii z udziałem młodych osób. Jest tak duża ilość targnięć na własne życie. W takich sytuacja bardzo często wina spada tylko i wyłącznie na młodych ludzi. Ale czy na pewno tak powinno być ? Rodzice często pochłonięci są własnym życiem, chcą robić karierę; myślą tylko o sobie. Nie przywiązują wagi do tego, iż przede wszystkim są rodzicami. Ludźmi, którzy mają obowiązek wychować swoje dziecko. Ludźmi, którzy za wszelką cenę muszą być obecni w życiu dzieci, dawać im poczucie bezpieczeństwa i zapewniać o swojej trosce. Kiedy o tym zapominają, rodzą się tragedie. 
Najważniejsza w kontakcie dzieci z rodzicami jest rozmowa. Ale co zrobić, jeżeli rodzice nie chcą słuchać ? 
Bunt nastoletni to często próba zwrócenia na siebie uwagi. Halo, ja jestem ! Rodzice często nie mają pojęcia jak bardzo potrzebni są swoim dzieciom. Bo to, co człowiek pokazuje na zewnątrz to jedno, ale to co dzieje się w nim w środku to zupełnie inna sprawa. 
"Obietnica" fantastycznie pokazuje opisany przeze mnie problem. 

  Film "Obietnica" jest pewnego rodzaju manifestem, który ma na celu nawoływanie rodziców i ich dzieci do kontaktu ze sobą. Pokazuje, jak wiele złego może się wydarzyć, kiedy rodzicielska relacja zanika. Kontakt z drugą osobą nie zawsze jest prosty. Zaufanie do rówieśników często bywa zawodne. Jednak komu, jak komu, ale rodzicom zawsze można zaufać. To osoby, które pomimo wszystko staną po stronie swoich dzieci i na pewno nie chcą ich krzywdy. 

  Kiedy po obejrzeniu filmu, wyszłam z kina miałam "szok wewnętrzny". Potrzebowałam czasu, aby dogłębnie przemyśleć ten film. Potrzebowałam takiej chwili dla siebie, w której nie miałam ochoty z nikim innym rozmawiać. Musiałam skupić się na samej sobie i poukładać sobie wszystko w głowie.
W rezultacie jestem bardzo zadowolona z seansu. Film wywołuje wiele emocji i nie można przejść wobec niego obojętnie. Dużo uczy.
Nie skupia się tylko i wyłącznie na głównym motywie złożonej obietnicy, ale pokazuje aspekty poboczne, które wpływają na zachowanie bohaterów. Ukazuje co kiedyś, teraz, albo w danej chwili sprawiło to, że zostały podjęte takie, a nie inne decyzje.

  Film polecam wszystkim. Zarówno młodzieży, jak i osobom dorosłym. "Obietnica" skierowana jest do ogólnego grona odbiorców i to też jest jej ogromną zaletą.


FACEBOOK


5 komentarzy:

 1. Lila nie sięgała po używki tej nocy, ponieważ miała na uwadze, że może zostać przesłuchana w sprawie Janka, nie była raczej uważana za "dziwaka" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że nie sięgała po używki, a nawet tak jak napisałam nie miała na to ochoty ;)
   co do "dziwaka" to jednak twierdze, że za takiego była uważana, ale to już kwestia odbioru. ;)

   Usuń
 2. Na jakiej stronie można obejrzeć ten film?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja oglądałam w kinie, ale na pewno gdzieś w Internecie film krąży ;)
   A najlepiej wypożyczyć na DVD w wypożyczalni ;)

   Usuń
 3. Na jakiej stronie można obejrzeć ten film? :)

  OdpowiedzUsuń