wtorek, 1 września 2015

"Pytania o Hollywood, czyli gwiazdy bez tajemnic" - 316 stron dobrej zabawy
Tytuł: "Pytania o Hollywood, czyli gwiazdy bez tajemnic"
Autor: Anna Wendzikowska
Wydawnictwo: Liber
Liczba stron: 316
Okładka: miękka
Data premiery: 22.10.2014
   Książka napisana przez Anię Wendzikowską rzuciła mi się w oczy kilka tygodni temu podczas robienia porządków w kawiarni, w której pracuję. Podeszłam do stolika i chciałam poukładać książki na półce znajdującej się koło niego. W oczy wpadł mi tytuł i rzuciłam hasłem "Maciek, ale super książka!", a on pozwolił mi ją zabrać (mam ekstra kierownika). Dowiedziałam się, że tego samego dnia przyniosła ją do kawiarni kobieta, która chciała wymienić książkę za kawę w ramach akcji, jaką wtedy przeprowadzaliśmy. Także "Pytania o Hollywood" nie zagrzały miejsca w kawiarni, ale dobrze czują się na półce z książkami w moim pokoju. 

   Anię Wendzikowską wiele osób doskonale zna głównie z programu "Dzień Dobry TVN", do którego przygotowuje materiały z czerwonego dywanu i przeprowadza wywiady z wieloma zagranicznymi artystami. Pamiętam, że wiele razy siedząc przed telewizorem zazdrościłam jej spotkania twarzą w twarz z Bradem Pittem, Robertem De Niro i Anthonym Hopkinsem, jak i wieloma innymi, równie utalentowanymi gwiazdami. Ania "przebrnęła" przez ogromną część światowego show-biznesu, a jej wywiady zawsze odkrywają nowe ciekawostki. Wendzikowska zadaje pytania w taki sposób, żeby nie były one jak "jedne z wielu" i "słyszane już kilka razy", a chce, aby stały się unikalne, rozwijające i przede wszystkim oryginalne i niebudujące frustracji u osoby, z którą w danym momencie przeprowadza rozmowę. Oprócz tego Anna posiada ważną umiejętność bycia "na luzie".  Dziennikarka nie spina się, nie robi sztucznej atmosfery, a z uśmiechem na twarzy i bardzo pozytywnym nastawieniem podchodzi do każdej rozmowy. Bardzo ją za to lubię i uwielbiam oglądać relację z wywiadów, które Ania przeprowadza. 
Nie mam pojęcia, jaka jest prywatnie, ale wątpię, żeby podczas rozmów z artystami udawała kogoś, kim nie jest, dlatego uważam, że na co dzień też tryska optymizmem i dobrą energią. Takie mam wrażenie i nie chcę się mylić.

   "Pytania o Hollywood" musiały długo poczekać na moment, kiedy po nie sięgnę i będę mogła ze zrozumieniem przeczytać treści zapisane w książce. Na szczęście nadeszły wakacje i dużo czasu spędziłam w środkach komunikacji takich jak busy i pociągi. Jak dla osoby, która nie ma choroby lokomocyjnej, były to idealne warunki do sięgnięcia po lekturę. Czas spędzony na plaży też sprzyjał temu, abym nareszcie mogła w spokoju skupić się na czytaniu, a przy okazji relaksie. Tak właśnie się stało i wczoraj doszłam do ostatniej strony książki "Pytania o Hollywood".

   Szczerze mówiąc nie dopuszczałam do siebie myśli, że może to być nudna książka. Wiadomo, że jeżeli nie interesuje mnie tematyka bądź konkretny gatunek to po niego nie sięgam. Świat show-biznesu, gwiazdy filmowe, artyści muzyczni i inni utalentowani ludzie bardzo mnie interesują, dlatego nie widziałam powodów, dla których mogłabym uznać książkę za nieciekawą. Nie myliłam się, bo "Pytania o Hollywood" bardzo wciągają, a przy okazji pozwalają czytelnikowi poznać "ten" świat od drugiej strony. Pokazują, że nie wszystko zawsze usłane jest różami i wykluczają to, że pięknie ułożone włosy i ranny nieskazitelny makijaż są na porządku dziennym. Ciekawe są też komentarze autorki książki. Bardzo dobrze, że dodaje ona swoje zdanie na temat artystów, bo przez jej pryzmat możemy wyrobić sobie o kimś bliższą opinię. Nikt nie każde sugerować się czyimś zdaniem, ale nie ma co ukrywać, że osoba obcująca w świecie show-biznesu ma większe pojęcia o nim, niż ktoś, kto styka się z nim tylko w telewizji lub w kolorowych pismach. W ten oto sposób możemy się dowiedzieć, że Bruce Willis jest osobą, z którą rozmowa była najbardziej krępująca. Jessica Alba to najbardziej skryty rozmówca, Robert Pattinson to największe rozczarowanie, a rozmowa z Maryl Streep wywołała u Ani największy stres. 
Książka "Pytania o Hollywood" składa się z kilku rozdziałów. Zaczyna się od "Sięgając gwiazd" i idzie kolejno poprzez "Hollywood od kuchni", "Bliskie spotkania z gwiazdami Hollywood", "Prawdy i mity o Hollywood", "Gwiazdy w stop-klatce, czyli "Moje najlepsze wywiady" i kończy się na rozdziale "Kartki z kalendarza". 
W każdym z wymienionych działów dogłębnie opisane są zagadnienia, które każdy z nich ma poruszać. Wszystko zapisane jest spójnie i czytelnie. Książkę czyta się jednym tchem (jeżeli oczywiście ma się na to więcej czasu, ponieważ ja musiałam robić to z większymi przerwami). Ania Wendzikowska spisała się rewelacyjnie, a jej książka powinna trafić w ręce ludzi, którzy chcą aby show-biznes nie był dla nich jedną wielką zagadką. Gorąco polecam.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza