piątek, 18 kwietnia 2014

"Operowe i baletowe rymowanki" - dzieci pytają i poznają

Tytuł: "Operowe i baletowe rymowanki"
Autor: Grażyna Adamowicz-Grzyb
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: FORTIMA
Oprawa: miękka
Data przeczytania: 17.04.2014
  "Operowe i baletowe rymowanki" to kolejna część z serii "Dzieci pytają i poznają". Pierwsza nosiła tytuł "Filmowe rymowanki" i jej opis można znaleźć w starszych postach bloga.

Jak pierwsza część objaśniała zagadnienia związane z filmem, tak ta tłumaczy pojęcia operowe i baletowe.
Główni bohaterowie książeczki są nadal niezmienni. Ola i Olek po raz kolejny wcielają się w rolę kolegi/ koleżanki, a może i czasem nauczyciela i tym sposobem objaśniają kwestie ze świata artystycznego. Nie zmieniło się też ich podejście do czytelnika, ponieważ wszystkie zagadnienia tłumaczą z szerokim uśmiechem na twarzy i dużą dawką chęci oraz optymizmu.
"Operowe i baletowe rymowanki" to zbiór rymowanych, zabawnych wierszyków, które nie tylko bawią, ale także dostarczają niezbędnych informacji na podany tematy. Dla przykładu, pozwolę sobie przepisać jedną rymowankę, która akurat w tym przypadku wytłumaczy, co oznacza pojęcie PRIMABALERINA.

  "W balecie prym wiedzie primabalerina,

każde przedstawienie od niej się zaczyna.
Ona także kończy, do oklasków staje,
bo takie są właśnie w balecie zwyczaje.
Primabalerina to solistka przecież,
tańczy główne partie na calutkim świecie!" 

  Otóż, czego dowiadujemy się z powyższej rymowanki. Na pewno tego, że primabalerina jest główną osobą będącą na scenie podczas przedstawienia baletowego. To czołowa tancerka, która tańczy główne partie. Jej rola jest bardzo wymagająca, ponieważ cała odpowiedzialność za przebieg przedstawienia spada w większej mierze właśnie na nią.


  Taka króciutka rymowanka, a tak wiele można z niej wyciągnąć informacji.

Jednakże to tylko przykład. W książeczce można znaleźć o wiele, wiele więcej tego typu wierszyków. Takim oto sposobem możemy zdobyć informację na temat tego, czym zajmuje się dyrygent, kompozytor, choreograf, lub też od czego jest zespół baletowy oraz krawiec. Dostaniemy wyjaśnienie co to jest scenografia, kostium, strój tancerki lub też niezbędnik teatralny. Zapewniam, że to jeszcze nie wszystko.

  Serdecznie polecam przeczytanie książeczki. 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest skierowana typowo dla najmłodszych, jednak potwierdzam, że tak wcale nie jest.
Przyznam się, że sama dotąd nie znałam pojęcia FOSA i dzięki przeczytaniu książki, dowiedziałam się, że fosa to miejsce, w którym znajduje się dyrygent oraz orkiestra. Niebywałe, a jednak dobrze jest znać te pojęcia i móc w przyszłości wykazać się znajomością i wiedzą.
Myślę również, że mój przykład jest na tyle dobry, aby udowodnić wszystkim, że "Operowe i baletowe rymowanki" są skierowane nie tylko do dzieci, ale także dorośli wyniosą z nich niezbędne i ciekawe informacje.

  Jeszcze raz zachęcam do przeczytania, a sama bardzo dziękuję wydawnictwu FORTIMA, że otrzymałam możliwość umilenia sobie czasu przy tej ciekawej książeczce.FACEBOOK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz